Co to jest marmur? Z czego się składa?

Marmur to skała metamorficzna, stworzona z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów, powstała  pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury. W tych warunkach kalcyt występujący w wapieniu krystalizuje się i tworzy gęstszą skałę. Inne minerały obecne w wapieniu wpływają na kolor i wygląd kamienia. Zanieczyszczenia mineralne, takie jak glina, piasek lub muł, tworzą żyłki i smugi charakterystyczne dla marmuru. Kamienie powstałe z takich samych skał wizualnie różnią się od siebie (np. z powodu odmiennych warunków, w jakich powstały). Budowa marmuru to  głównie krystaliczny kalcyt lub dolomit (marmur dolomitowy).

Marmury dzielimy na grupy, w zależności od składu, wyglądu i miejsca powstania :

  • Skała  wyjściowa – wapień –  marmur  kalcytowy (kalcyt – CaCO3).
  • Skała wyjściowa – dolomit – marmur dolomitowy (dolomit – CaMg(CO3)2).
  • Jeżeli skałami wyjściowymi były wapienie z domieszkami – mamy do czynienia z szeregiem innych nazw, często powiązanych z domieszką, miejscem wydobycia lub kolorem.

Skład mineralny i sposób w jaki powstają, zapewnia marmurowi wysoką twardość, ocenianą na 6-7 w 10 punktowej skali Mohsa.

W Polsce marmury występują głównie w Sudetach (okolice Kamiennej Góry, Stronia Śląskiego, Głuchołazów, Kłodzka).

Ubarwienia marmuru:

To z czego zbudowany jest i gdzie powstaje marmur ma bezpośredni wpływ na jego wygląd i ubarwienie oraz na specyficzne dla tego rodzaju materiału użyłowienie. To właśnie dzięki specyficznym żyłkom, które przebiegają przez strukturę kamienia jest on tak oryginalnym i niepowtarzalnym kamieniem.

Marmur to szeroka gama kolorystyczna materiałów. Paleta barw i wzorów można powiedzieć, jest nieskończona, ponieważ tak naprawdę każdy kamień, każda płyta marmurowa jest inna. Marmury można spotkać w odmiennych odcieniach, począwszy od bieli, marmury różowe, poprzez odcienie szarości, żółci, marmury błękitne, marmury czerwone, aż do ciemnych odcieniach brązu i klasycznej czerni.

Płyty marmurowe dzięki obróbce mechanicznej i procesie polerowania uzyskują trwały połysk, który zachwyca latami. Dzięki takim zabiegom jak szczotkowanie czy piaskowanie, możemy uzyskać również matową powierzchnię. Wszystko w zależności od potrzeb i zastosowań kamienia.

Właściwości i zastosowanie:

Główne zastosowanie marmuru to budownictwo, architektura i aranżacja wnętrz. Materiał szeroko wykorzystywany jest do wykonania posadzek – tutaj idealnie sprawdzają się płytki marmurowe.  Stosowany do wykończeń ścian i podług w kuchni i łazienkach, używany w produkcji schodów, blatów, parapetów. Co ciekawe, marmur wykorzystywany jest w sztuce. Już w średniowieczu stosowano go jako materiał rzeźbiarski. Wynika to z cenionego od lat wyglądu marmuru i ich właściwości, kamień ten jest niezwykle plastyczny i łatwy w obróbce.

Marmury znajdują szerokie zastosowanie jako materiał:

  • do wykonania podłóg,
  • do wykańczania kuchni oraz łazienek,
  • w produkcji blatów,
  • w produkcji parapetów,
  • do zabudowy kominków, półek itp.,
  • do wykonywania dekoracji,
  • do wyrobu kolumn, rzeźb, urn itd.
  • w produkcji eleganckich naczyń, mis na owoce, desek do krojenia i wielu innych przedmiotów codziennego użytku.

Ponieważ marmur jest mniej odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz kwasów, częściej wykorzystuje się go do wykończenia wnętrz niż do budowania elementów znajdujących się na zewnątrz. Marmur, delikatniejszy od granitu, pod wpływem działania wody i zmiennych temperatur może ulec nie tyle zniszczeniu, co straci na atrakcyjności. Marmur może się przebarwić lub zmatowieć, czego źródłem może być chociażby długotrwałe wietrzenie materiału, dlatego też rekomenduje się jego zastosowanie, głównie do wnętrz budynków.

W przypadku schodów marmurowych, trzeba  uważać na zastosowanie niektórych detergentów, które mogą niepotrzebnie przebarwić i uszkodzić kamień. Marmur jest zdecydowanie delikatniejszy i bardziej wymagający od granitu. Plusem jest jednak, to że na schodach marmurowych czy parapetach mniej widoczna jest ewentualna obecność plam i zabrudzeń. Przewaga marmuru nad granitem to z pewnością wygląd, z reguły uznawany za cieplejszy, bardziej przytulny. Marmur z pewnością doda każdemu wnętrzu elegancji, luksusu. Marmurowe posadzki w kuchni, salonie czy  łazienki marmurowe i pokoje kąpielowe to zawsze przykuwające spojrzenia elementy wykończenia wnętrz, stanowiące klasę samą w sobie.

 Pozwól sobie na taki luksus… Wyroby z marmuru to zawsze świetne rozwiązanie. Postaw na marmur, a my zadbamy o każdy szczegół, byś mógł cieszyć się jego nieskazitelnym wyglądem i trwałością przez długie lata.

Od czego zależy cena wyrobów marmurowych ?

Na wyrobów z marmuru wpływa przede wszystkim rodzaj materiału, jego grubość. Wymiary, co przekłada się na metry kwadratowe, metry bieżące cięcia i obróbki kamienia. Ważnym elementem wyceny jest też zakres obowiązków do wykonania, czy sprzedajemy jedynie gotowy wyrób do samodzielnego montażu, czy leży on po naszej stronie. Z pewnością rekomendujemy kompleksowe wykonanie inwestycji przez naszą firmę począwszy od pomiaru, aż po montaż. Nasi wykwalifikowani pracownicy zadbają o najdrobniejsze szczegóły na każdym szczeblu zlecenia.

Czym czyścić np schody marmurowe?

Rekomendujemy mycie schodów z granitu i marmuru zazwyczaj przy pomocy niedużej ilości wody i delikatnych środków  takich jak płyn do mycia naczyń czy wiórka mydlane. Następnie schody należy zmyć i osuszyć nawierzchnię miękką ściereczka. Ważne, szczególnie przy marmurowych schodach jest ostrożność z użyciem niektórych detergentów, które mogą spowodować przebarwienia kamienia.

Czy marmur to dobry materiał na parapety?

Oczywiście, marmur to materiał polecany w produkcji parapetów, jednak głównie wewnętrznych. Ponieważ jest on bardziej nasiąkliwy i mniej odporny na działanie czynników atmosferycznych niż granit, zaleca się jego stosowanie głównie wewnątrz budynków.

Czy łazienki marmurowe to praktyczne rozwiązanie?

Wiele osób zastanawia się czy marmur to odpowiedni budulec do wykonania elementów znajdujących się w łazience, takich jak podłoga, wykończenia ścian czy blaty. Choć marmur, jest bardziej nasiąkliwym materiałem od granitu, to jest w pełni bezpieczny. Dostępne na rynku, specjalistyczne impregnaty zapewniają skuteczne zabezpieczenie materiału i zakonserwowanie jego powierzchni, co stanowi pewność trwałości i niezmiennego wyglądu przez długie lata.