Marmur i granit to idealny materiał do wykonania schodów. Solidność i nietuzinkowy wygląd to z pewnością cechy jakie wniosą do Twojego domu schody z kamienia naturalnego. Materiał do budowy powinien być przede wszystkim odporny na ścieranie.

 Idealnie tutaj sprawdzają się:

  • Bloki kamienne – najczęściej granit, marmur i piaskowiec
  • Kamień łupany warstwowo i kostkowo
  • Kamień łamany – najlepsze tutaj są duże i płaskie kamienie.

Stopnie schodów powinny być piłowane, piaskowane, groszkowane lub szlifowane, a wszystko po to by nie były śliskie. Obróbkę kamienia dokonuje się pod zamówienie Klienta według jego preferencji.

Nowoczesne techniki wykonania schodów kamiennych

Dzięki nowoczesnym technikom cięcia i dopracowania kamienia możliwe jest wykonanie różnego typu powierzchni i grubości stopni. Schody kamienne to praktycznie niezniszczalny produkt, który służyć będzie stulecia. Nawet gdyby jakimś sposobem powierzchnia kamienia uległa delikatnemu zarysowaniu czy zmatowieniu, łatwo przywrócimy im stan początkowy stosując metodę polerowania.

Kamienne schody posiadają wiele zalet, są praktyczne w codziennym użytkowaniu i łatwe w utrzymaniu czystości. W przypadku schodów marmurowych, trzeba jednak uważać na zastosowanie niektórych detergentów, które mogą niepotrzebnie przebarwić i uszkodzić kamień. Marmur jest zdecydowanie delikatniejszy i bardziej wymagający od granitu.

Plusy schodów marmurowych

Plusem jest jednak, to że na schodach marmurowych mniej widoczna jest ewentualna obecność plam i zabrudzeń. Decydując się na  wyroby z marmuru mamy do wyboru szeroką gamę kolorów, od białego marmuru przez marmur różowy, niebieski, czerwony, aż do czarni. Płyty marmurowe zaskakują wzorami i różnorodnością kolorystyczną, używane bardzo często nie tylko przy produkcji schodów, ale i blatów marmurowych, parapetów.

Spotykamy się z zastosowaniem płytek marmurowych w łazienkach, kuchniach a nawet w bardziej reprezentatywnych częściach domu jak salony i jadalnie. Łazienki i pokoje kąpielowe z marmuru to pomieszczenie, które cieszyć będą oko oryginalnym wyglądem, ale i wspaniale sprawdzą się pod względem praktycznym.

Marmur łatwiej podlega obróbce i można go polerować na lustrzany połysk. Dlatego też, idealnie nadaje się na elementy schodów jak stopnice, podstopnice, balustrady czy podesty. Schody marmurowe wybierane są głównie z uwagi na estetykę tego kamienia, jego elegancję i styl. Ponadto marmur odbierany jest jako ciepły i przytulny.

Oryginalne wory i barwy schodów kamiennych

Granit podobnie jak marmur  posiada naprawdę oryginalne wzory i barwy. Począwszy od ciemnych, głębokich odcieni czarnego granitu, drobne wzory po delikatne beżowe warianty kamienia. Cóż bardziej niż sama natura może nas zaskoczyć..

Oprócz tego, kamienie mogą przyjmować różnego rodzaju struktury, bardzo ważny element przy wyborze materiału to właśnie zabezpieczenie antypoślizgowe. Nie musimy obawiać się, że granitowe stopnie będą zbyt śliskie. Wykonane z granitu piaskowanego, płomieniowanego lub groszkowanego, a następnie szczotkowanego skutecznie zapewnią bezpieczeństwo.

Ten ostatni zabieg powoduje, że bardzo ostra, nierówna wierzchnia warstwa kamienia powstała na skutek płomieniowania lub groszkowania zostaje wygładzona, co sprawia, że nie odstraszy w dotyku bosych stóp, przez co zyskuje na zastosowaniu przy produkcji schodów wewnętrznych. Alternatywą jest ograniczenie powierzchni chropowatej do antypoślizgowego pasa lub naklejenie na płytę wkładki antypoślizgowej. Można też zastosować wklejany w kamień, metalowy płaskownik ustawiony pionowo.

 Z pewnością schody kamienne wpiszą się idealnie w każde wnętrze, nadając mu elegancji, luksusu. Ogromnym plusem są szerokie walory praktyczne, co sprawia, że kamień jest  coraz częściej wybierany i docenianym materiałem.

Oferta firmy Cerston na schody kamienne

Oferujemy kompleksowe wykonanie schodów wewnętrznych, zewnętrznych, zabiegowych.

Zapewniamy fachowe doradztwo, indywidualne podejście do każdego zamówienia i precyzję wykonania. Bezpłatny pomiar i szybka wycena to nasze standardy.

 Zapraszamy do kontaktu.

Jaki kamień wybrać na schody wewnętrzne?

Doskonałym materiałem do wykonania schodów wewnętrznych jest granit i marmur. Przy czym warto pamiętać, że granit jest materiałem bardziej odpornym na zarysowania i ewentualne przebarwienia. Marmur z kolei, daje większy wybór odcieni i wydaje się „cieplejszy” kolorystycznie, przez co jest częściej wybierany właśnie do wewnątrz budynków.

Jaki materiał wybrać na schody zewnętrzne?

Na wykonanie schodów wewnętrznych z pewnością polecamy głównie granity. To kamienie najtrwalsze i dzięki swoim walorom technicznym służyć będą długie lata bez jakichkolwiek oznak zużycia. Ponadto są bardzo proste w utrzymaniu czystości.

Jaka powinna być powierzchnia schodów na zewnątrz?

Schody zewnętrzne przede wszystkim powinny być odporne na zniszczenia, ale muszą być również antypoślizgowe. To bardzo ważna sprawa, szczególnie zimą. Przed niebezpieczeństwem uchroni nas chropowata struktura granitu, czyli najbardziej rekomendowane  powierzchnie płomieniowane czy piaskowane.

Od czego zależy cena schodów kamiennych?

Na cenę schodów z kamienia wpływa przede wszystkim wybór materiału, jego grubość. Wymiary i kształt stopni i podstopnic, co przekłada się na metry kwadratowe, metry bieżące cięcia i obróbki kamienia. Ważnym elementem wyceny jest też zakres obowiązków do wykonania, czy sprzedajemy jedynie gotowy wyrób do samodzielnego montażu, czy leży on po naszej stronie. Z pewnością rekomendujemy kompleksowe wykonanie schodów przez naszą firmę począwszy od pomiaru, aż po montaż. Nasi wykwalifikowani pracownicy zadbają o najdrobniejsze szczegóły na każdym szczeblu zlecenia.

Czym czyścić schody z kamienia?

Rekomendujemy mycie schodów z granitu i marmuru zazwyczaj przy pomocy niedużej ilości wody i delikatnych środków  takich jak płyn do mycia naczyń czy wiórka mydlane. Następnie schody należy zmyć i osuszyć nawierzchnię miękką ściereczka. Ważne, szczególnie przy marmurowych schodach jest ostrożność z użyciem niektórych detergentów, które mogą spowodować przebarwienia kamienia.